مطالبی از شهرستان سرباز
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
مطالبی از شهرستان سرباز
نوشته شده در 27 / 10 / 1394
بازدید : 948
نویسنده : محمد بلوچ

اماکن وجاذبه های گردشگری سربازدر یک نگاه :

1- تمساح پوزه کوتاه

2- سنجاب محلی

3- خرس سیاه

4- دره زیبای رودخانه سرباز

5- روستاهای کوهپایه ای حاشیه رودخانه سرباز

6- سدپیشین

7- پل بزرگ سرباز

8- دره پرپیچ وخم پیردان

9- باغات میوه سرباز
--------------------------------------------------------------------------------------------------
قلعه آشار:

قلعه آشار مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام تا دوره قاجار است و در شهرستان سرباز، بخش سرباز، روستای آشار واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


--------------------------------------------------------------------------------------------------
قلعه فیروزآباد:

قلعه فیروزآباد مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام تا دوره قاجار است و در شهرستان سرباز، بخش مرکزی، روستای فیروزآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پنجم مهرماه هر سال یادآور جایگاه مهم گردشگری در جهان است. سهم عظیم گردشگری در گردش مالی جهان، مشارکت این صنعت در تعاملات بین فرهنگی، نقش گردشگران در توسعه گفت وگوی اجتماعی میان فرهنگ ها و کشورها، و پی آمدهای گردشگری برای توسعه اقتصادی و بسط فرهنگ صلح و آشتی، همه کشورها را به توسعه این صنعت و بهره مندی از مواهب آن راغب و نیازمند ساخته است.
امروز اسناد بالادستی ناظر بر توسعه از جمله سیاست های کلان برنامه ششم، رهبر معظم انقلاب و مسئولان ارشد نظام در هر سه قوه، بر ضرورت توسعه گردشگری و متنوع سازی اقتصاد ایران تأکید دارند. کاهش وابستگی به نفت، توزیع جغرافیایی ثروت، و تضمین استفاده پایدار از منابع فرهنگی، اکوسیستمی، و زیرساخت های ایجاد شده در کشور، به علاوه فراهم آوردن امکان اشتغال گسترده، ضرورت هایی است که برنامه ریزی برای توسعه گردشگری را حیاتی می سازد.

آشنایی جهانیان با فرهنگ، تاریخ، مردم و فرصت های سرمایه گذاری در ایران، کارکردهای آشکار توسعه صنعت گردشگری است و در پی آن امنیت ملی ایران نیز در چارچوب تعامل سازنده با جهان تقویت و پایدار خواهد شد. گردشگری ظرفیت دارد تا به یکی از مؤلفه های مهم قدرت نرم ایران بدل شده و در خدمت تحقق «اهداف توسعه پایدار» (SDGs) باشد که از سال 2015 در دستور کار کشورهای جهان قرار می گیرد.

«پایداری گردشگری» مؤلفه ای راهبردی است. گردشگری به همان اندازه که فرصتی برای توسعه است، می تواند با فشار بر منابع اکولوژیک، فرسایش میراث فرهنگی، فشار بر فرهنگ های بومی و سنتی، و وابسته ساختن سایر بخش های اقتصادی به خود، عوارض ناخواسته و ناخوشایندی برای فرهنگ، اقتصاد و جامعه داشته باشد. خسارات وارد شده بر بخش هایی از کشور – بالاخص در شمال و سواحل دریای مازندران – شاهدی از آسیب های گردشگری بدون برنامه و فاقد هوشمندی است. بنابراین تأکید بر توسعه گردشگری باید توأم با تأکید فزاینده بر پایداری اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی باشد، و هر گونه برآوردی از تأثیر مثبت اقتصاد گردشگری بر شاخص های توسعه، با لحاظ کردن تأثیرات منفی آن بر محیط زیست صورت گیرد.

توسعه گردشگری در سرزمین پهناور و اقلیم های رنگارنگ ایران، بدون مشارکت مردمی، بخش خصوصی و لحاظ کردن ویژگی های خاص و محلی، و تنوع های فرهنگی، مذهبی و محیط زیستی ناممکن است. دولت می تواند تنظیم گر و مقررات گذار توسعه گردشگری، و تسهیل کننده توسعه ارتباطات گردشگری داخلی و بین المللی باشد، نظارت و پایش به قصد تضمین توسعه پایدار و بدون اثرات مخرب را دنبال کند. اما دولت قطعاً برای تصدی گری و فراهم آوردن سرمایه لازم برای این بخش، گزینه مناسبی نیست. بنابراین توسعه گردشگری باید با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی و تعاونی صورت گیرد.

بین المللی شدن و توسعه مشارکت های خارجی، در همه کسب وکارهای دنیای امروز ضرورت دارد. اما این ضرورت در صنعت گردشگری که به صورت بنیادی در تعامل بین المللی امکان پذیر می شود، ناگزیر و حیاتی است. توافق هسته ای، انتقال به دوره پساتحریم و موفقیت در عملی ساختن تعامل سازنده با جهان، فرصت مناسبی برای توسعه ارتباطات بین المللی و بین فرهنگی در عرصه گردشگری فراهم ساخته است، و می تواند مکمل راهبرد سیاست خارجی دولت یازدهم باشد. مناسب آن است که از طریق توسعه همکاری ها با سرمایه گذاران بین المللی، شرکت های مشاوره ای، مراکز تحقیقاتی و آکادمیک در زمینه گردشگری، رسانه های بین المللی، شرکت های حمل و نقل و سایر فراهم کنندگان زیرساخت ها و خدمات گردشگری، در چشم انداز ایران 1404 شاهد رونق گردشگری ایران و تبدیل شدن آن به یکی از منابع قابل اتکای درآمد کشور باشیم.

ما ایرانیان به پشتوانه میراث تاریخی و سرزمینی غنی که خداوند به ما ارزانی داشته است، می خواهیم در قرن جاری، آرامش خاطر، رفاه مادی و زندگی اخلاقی مناسبی برای شهروندان خود فراهم سازیم، و سهمی بسیار فراتر از گذشته در تمدن، فرهنگ، اقتصاد و امنیت جهانی داشته باشیم. گردشگری فرصتی بزرگ برای ایفای این نقش است و

برای تحقق این هدف، سخت کوش و منعطف خواهیم بود.
معرفی تمساح پوزه کوتاه(گاندو)

تمساح های ایرانی بر خلاف سایر هم نوعان خشن و ترسناک خود، بسیار آرام هستند و کمتر گزارش شده که به انسان و محیط زندگی آن حمله کنند. آنها از فاصله ۵۰۰ متری صدا را از پشت سر خود می شنوند و به سرعت در آب پنهان می شوند.
در بلوچستان یا مکران گاندوها برای مردم مقدس هستند. هم ارزش با آب. برای همین است که آنها اگر هم رودخانه خشک شود و از گشنگی و گرما به خانه های مردم روستا وارد شوند؛ این گاندوها نیستند که خانه را ترک می کند، بلکه مردم بومی هستند که از خانه خارج می شوند و به انتظار می نشیند تا تنها تمساح ساکن ایران از خانه آنها خارج شود. برای همین است که هنوز گاندوها با آرامش به زندگی خود در رودخانه سرباز ادامه می دهند. البته این باور مردم بلوچ است.
منطقه «باهوکلات» شهرستان سرباز زیستگاه عمده تمساح های پوزه کوتاه بلوچستان و به زبان بومیان «گاندو» به شمار می آید.
تمساح پوزه کوتاه باقی مانده ای ایست از راسته کروکودیل ها که خود خزندگانی بوده اند که ۲۲۵ تا ۲۶۵ میلیون سال قبل می زیسته اند .
مردم محلی شهرستان سرباز به این تمساح گاندو گویند و گاندو یا تمساح پوزه کوتاه ایرانی را به این خاطر به این نام می نامند که به‌عنوان تنها گونه از راسته تمساح‌ها در ایران پهن‌ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح‌ها دارد. یکی از ویژگیهای مهم گاندو هم پاهای قوی است که دارد. شاید برای همین است که می تواند تا خانه های مردم روستا برود. هرچند دلیل معمول آن وجود سیلاب های فصلی و آورده شدن بلااجبار گاندو به نزدیکی خانه ها است.
گاندوها بسیار خجالتی ،محتاط وترسو هستند و به سختی میتوان آنها رو مشاهده کرد حداکثر طول آنها ۴-۵ متر میباشد ولی با طول کمتر، بیشتر دیده میشوند .
غذای اصلی گاندو ها به طور عمده ماهی –لاک پشت ،پرندگان آبزی و لاشخورهاست .
سفرنامه:

گاندو یا تمساح پوزه کوتاه (نام علمی: Crocodylus palustris) نوعی کروکودیل بومی شبه قاره هند و مناطق اطراف است که در کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، ایران، سریلانکا و برمه زندگی می کند. گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ ترین خزنده این دو کشور، و همچنین پرشمارترین کروکودیل در کشور هندوستان است.

گاندو گوشتخوار است و رژیم غذایی متنوعی شامل انواع ماهی ها، خزندگان و پستانداران دارد. در واقع بیشتر مهره دارانی که به آب های محل زندگی گاندو نزدیک می شوند ممکن است به درون آب رفته و خوراک این تمساح شوند. حتی گاهی آهوی سامبار ۲۲۵ کیلویی و گاومیش اهلی ۴۵۰ کیلویی را شکار کرده است. آن ها حتی توانایی نبرد با ببر بر سر شکار را دارند و پیروزی هر یک از دو گونه دیده شده است. گاه نیز گاندوها طعمهٔ ببر شده اند. اما عادت آدمخواری در این کروکودیل منحصر یک مورد شکار یک کودک ۶ ساله در ایران می شود. به ندرت حمله های خفیفی نیز در حد گاز گرفتن دست و پا مشاهده شده که با توجه به تعداد بسیار کم احتمال می رود نوعی اشتباه در تشخیص شکار باشد. در کل وجود گاندو در برکه ها و استخرها تهدیدی برای مردم محلی نمی باشد به طوری که حتی بچه ها در این برکه ها شنا کرده و زنان با آسودگی خاطر در کنار برکه ها به شستن ظرف و لباس می پردازند.

رودخانه سرباز

بعد از پرس و جو از محلی ها به این نتیجه رسیدیم که برای دیدن گاندو، رودخانه سرباز جای مناسبی نیست و باید بریم به سمت جایی به اسم "جکی گور". جکیگور را پیدا کردیم و تو این روستا تونستیم اولین گاندو زنده را ببینیم. البته گاندو داخل یه فضای کوچک زندانی بود و چندان نتونست توجه ما رو جلب کنه. به همین دلیل بازم پرس و جو کردیم برای اینکه ببینیم آیا احتمال داره بتونیم یه گاندو را در محیط زندگیش ببینیم یا نه؟

 

گاندو یا تمساح ایرانی


رودخانه دیگه ای در همون حوالی وجود داره به اسم "باهو کلات" که به گفته محلی ها احتمال دیدن گاندو در این رودخانه خیلی بیشتره. به همین دلیل در امتداد این رودخانه به سمت یک سد به اسم "سد پیشین" حرکت کردیم شاید بتونیم گاندو ببینیم. انتهای جاده به یک پست نگهبانی رسیدم که از اینجا به بعد اجازه نمیدادن رد بشیم. 2 نگهبان بومی اونجا بودن که وظیفه نگهبانی از جاده منتهی به سد را بر عهده داشتن. از ما اصرار و این این دو نفر انکار و آخرش ناامید شدیم و همونجا کنار پست نگهبانی مشغول نهار خوردن شدیم.

یکی از نگهبان ها که رفته بود سری به اطراف بزنه سریع به طرف ما اومد و گفت بیاید که یه گاندو براتون پیدا کردم. ما هم فقط فرصت کردیم دوربین برداریم و دویدیم دنبال نگهبان. از یه ارتفاع مشرف به رودخانه یه گاندو دیدیم که زیر آفتاب لم داده بود. فرصت شد لحظاتی ببینیمش اما ظاهرا بوی ما را حس کرد و فرار کرد. اما دیدیم بالاخره و لحظه هیجان انگیزی بود.
معرفی روستای تُرند:

روستای ترند با بافت سنتی وارزشمندازنوع معماری سنگی درارتفاعات

سرباززیبایی های خاص وجلوه بصری مطلوبی برای گردشگران ایجاد نموده است .

روستای ترند به دلیل معماری سنگی‌اش، به عنوان مکانی شبیه معماری دوره رنسانس می‌شناسند. روستایی در شهرستان سرباز که خانه‌هایش سرتا سر با سنگ پوشیده شده است.

این روستا به لحاظ کار و استفاده از مصالح بومی و محلی به خصوص مصالح سنگی منحصر به فرد است و کاربرد سنگ به صورت یک مصالح عام و متعارف در چهره و سیمای روستا خودنمایی می‌کند.

کاربرد سنگ نه‌ تنها در پی، بلکه در قسمت اعظم بناها در ساخت دیوارهای باربر و دیوارهای محوطه و حیاط‌ها مورد استفاده قرار گرفته و بیشتر سنگ لاشه است که توسط ملات گل کار شده و پهنای این دیوارهای سنگی در طبقه همکف به یک متر هم می‌رسد و تنها عامل اتصال در دیوارهای سنگی نیز استفاده از تیرهای چوبی است.

سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختمانی در ابنیه روستای ورکانه است کاربرد سنگ در روستا به علت فراوانی این عنصر در روستا و سختی و مقاومت آن در برابر تغییرات جوی و همچنین کمبود آجر و خشت در منطقه بوده است.

وجودانتظام درشکل گیری فضاهای مسکونی ،ارتباط منطقی بین آنها،همگونی بامحیط اطراف وهمچنین تلفیق وتطبیق بانخلستان وباغات سرسبز منطقه، آدمی راناخودآگاه به محض ورودمجذوب زیبایی های طبیعی ،بکر بامعماری غالبا سنگی خودش می کند .
درحقیقت انسان باقدم زدن درکوچه وگذرهای این روستا بدوراززندگی پرازهیاهو وماشینی امروزی درمواجهه بااین فضای کاملا سنتی بامعماری اصیل حاصل اندیشه ،ذوق وخلاقیت معماران قدیم منطقه احساسی متفاوت وپنجره روبه گذشته های دوردست برای اومی گشاید.

این روستا که باحداقل امکانات با استفاده ازمصالح محلی وبوم آورد ازقبیل چوب ،گل خام وسنگ بابیشترین بهره وری آثاری چنان زیباخلق کننددرودبه ساکنان بافرهنگ که حافظان واقعی این ارزش هاوسبک ها هستند .
درجواراین روستا دره ای باچشمه دایمی وپرآب درکنارنخلستان وباغات دیده می شود جالبتراینکه باتوجه به تنوع آب هوایی درشهرستان واستقراراین روستا درارتفاعات واقلیم معتدل وکوهستانی میوه های ازقبیل پسته ،آنار،زردآلوو…به عمل می آید.

اماهرچه به سمت جنوب شهرستان آب وهوایی متفاوت وانواع میوه های گرمسیری ازقبیل انبه ،موز،گوواوا،چیکووسیتاپل و…به عمل می آید .که این مهم ،ازجذابیت های ویژه منطقه درحوزه گردشگری سرباز،سرزمین دره ها ونگاره ها به شمامی رود.
"قنات کلین" جاذبه ای دیدنی درسرباز

قنات کلین حیط ازآثارقدیمی وارزشمند شهرستان سربازکه درحاشیه رودخانه ومحورترانزیت ایرانشهربه راسک قرار دارد.
این اثراز اطراف قلعه شاه جوهان در2کیلومتری شمال روستای حیط ودرجواریکی ازمحوطه های قدیمی مربوط به دوره اسلامی سرچشمه می گیرد .آب این قنات دراوج خشکسالی های چندین ساله خشک نشده وجدا ازمصارف کشاورزی وهدایت آن به باغات پایین دست معمولا برای انجام مراسم کورگان واستحمام سالونکان (دامادان )ازآن بهره می جستند.
جالبتراینکه آب قنات در زمستانها گرم ودرتابستانها خنک می باشد .
درحال حاضربا ایجاد مجتمع خدماتی ،بهداشتی ورفاهی در محوطه اطراف قنات کلین توسط دهیاری حیط وباهمکاری" بخشداری پارود وفرمانداری شهرستان پذیرایی مسافرانی درهمه ایام سال خصوصا درایام نوروز می باشد .

"کلین "نام منطقه ای بانخلستان وباغأت سرسبزدر600متری شمال دهستان حیط در130کیلومتری محورایرانشهربه چابهار درشهرستان سرباز درجنوب استان سیستان وبلوچستان قرار دارد.

هنگامی که نامی از محصول برنج برده می شود ، مناطق شمالی کشور در ذهن تداعی می شود؛ جایی که شالیزارها به برکت آب و هوای این مناطق اراضی پرآب و در واقع غرق آب هستند.

با این وجود به تصور هم نمی آید که در سیستان و بلوچستان که سمبل کویری ، کم آبی و خشک بودن هواست بتوان برنج کشت کرد.

اما در سیستان و بلوچستان در مناطقی برنج کشت می شود که درختان نخل این سمبل مقاومت در برابر خشکی و گرما نیز در کنار شالیزارها قرار دارند و تصویری از ویژگی های آب و هوایی خاص منطقه ارائه می کند.

هم اکنون در شهرستان های نیکشهر ، سرباز ، سراوان ، ایرانشهر و مناطقی از شهرستان خاش برنج کشت می شود و در مجموع سطح زیرکشت برنج در استان ۳۴۰۰ هکتار است. از این سطح زیر کشت در مجموع سالانه ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن شلتوک تولید می شود.

با توجه به آب و هوای مناسب تنها منطقه در کشور سرباز است که امکان دو بار کشت برنج در سال در اراضی آن وجود دارد. برنج در شهرستان سرباز در بهمن ماه کشت ، در اسفند ماه انتقال نشاء و از خرداد ماه برداشت آن آغاز می شود.حدود65درصد ارقام پر محصول برنج بلوچستان :شفق،شیرودی،ندا،نعمت،بوتو وهیر اختصاص دارد.
-------------------------
آشنایی با روستای فیروز آباد که نگین سرباز نام دارد:

دهستان فیروز آبادبین ۲۶درجه و۱۶ دقیقه عرض شمالی وبین ۶۱درجه ۲۵ دقیقه طول شرقی قراردارد .دهستان فیروز آباد در محور ایرانشهر به چابهار در۵ کیلومتری مرکز شهرستان سرباز شهر راسک قرار دارد. آب و هوای این دهستان گرم و خشک وهمراه با در صد کمی از رطوبت است که اکثر ماههای سال گرم می باشد و در حاشیه رود خانه سرباز واقع شده است .سرچشمه این رودخانه از رودخانه های گویمرک و هنسانوچ ، پشام کور، سرکورمی باشد.

دهستان فیروز آباد در شهرستان سرباز که به عنوان یکی از دهستانهای بزرگ و مهم است دارای بافت تاریخی با ارزش و نوع معماری بومی و سنتی منحصر در استان بوده و از لحاظ استراتزیک، مرکز ی مهم و شاهراهی بوده که قسمتهای دیگر منطقه را به کشورهای همجوار ارتباط می داده و در گذشته به لحاظ وجود قلعه قدیمی از اهمیت بسزایی بر خوردار بوده است. مساحت کل دهستان فیروزآباد۱۷۰ هکتار می باشد و جمعیت آن ۴۵۰۰نفر می باشد.
پاپایا
۳-وجه تسمیه روستا
به گفته بعضی از قدما در ادوار گذشته شخصی بنام فیروز به این منطقه سفر کرده و بمنظور آبادانی روستا و هدایت آب از رودخانه به مزارع پایین دست اقدام به حفر تونلی به طول ۵۰ متر در دل کوه نموده است این روستا در گذشته مرکز حکمرانی بوده و بر مناطق دیگر مرکزیت داشته است و به عنوان شاهراهی، که مناطق داخلی ایران را به نواحی و تمدنهای دیگر اتصال داده است و قلعه فیروز آباد به نام آن شخص مشهور است بر اساس تحقیقات به عمل آمده از منابع محلی قدمت قلعه به اوایل اسلام بر می گردد.در محدوده این روستا دو منطقه به نام های پالاسک(به گفته قدما زمانی انگلیسها در این مکان مستقر و به همین سبب به پالاسک مشهور بوده ودر حال حاضر نام شهری است در لندن )و ازبانک (بعضی ها معتقدند در این محل زمانی ازبک ها زندگی می کردند به همین دلیل محلیان نام ازبانک رابه آن نهاده اند ) وجود دارد
مهمترین جاذبه های تاریخی وگردشگری دهستان فیروز آباد :
۱-بافت تاریخی و با ارزش سنتی با ترئینات خاص
۲-وجود محوطه ،قلعه تاریخی فیروز آباد و قبرستان قدیمی
۳- وجود کوه سوبتگ (سوراخ ایجاد شده در دل کوه به جهت ورود آب وهدایت به مزارع اطراف)
۴-وجود تمساح پوزه کوتاه ایرانی منحصر به فرد بقایای باقیمانده از دوره کروکودیلها در رودخانه و در حاشیه دهستان فیروز آباد
۵-وجود نخلستانها ،باغات مرکبات و میوه های گرمسیری متنوع شامل انبه ،موز ،خربزه در ختی یا پاپایا،چیکو وغیره
۶- وجودچشم اندازهای متنوع دیدنی وگردشگری در حاشیه رود خانه سرباز


مطالب مرتبط با این پست
.می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: